süt yapan yiyecekler , anne için süt yapan meyveler gıdalar besinler

27 Aralık 2009 Yazan  
Kategori Kadınlar & Kızlar

süt yapan yiyecekler

bugun sizlere süt yapan yiyecekler hakkında yardımcı olmaya çalışacağım.. Özellikle ilk anne olan ablalarımız için bu tür bilgiler gerçekten gerekli olabiliyor. bu konu hakkında aslında fazla bir bilgim yokdu. bir tanıdığımın isteği üzerine araştırdım ve bu yazıyı yayınlamaya karar verdim :) benden süt yapan yiyecekler ve sütü azaltan yiyecekler hakkında sitemde bilgi vermemi istedi. süt yapan yiyecekler annelerimizin özellikle çocukları için süt ihtiyacını karşılayabilmek adına lazım ve gerekli olan bilgileri içeriyor.

İlk Anne olan ablalarımız için bu bilgilerin daha çok önem arz ettiğini düşünüyorum. çocuklarını iyi beslemek, yetiştirmek için ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Çünkü o sizin canınız. süt ve beslenmeleri için kendileride bazı şeylere göz yumacaklar veya bazı şeylere önem gösterecekler.  süt yapan yiyecekler hakkında bir kaç araştırma yaptım ve sizlerle aşağıdaki makaleyi paylaşıyorum.. Sağlıklı ve mutlu günler.. Allah Çocuğunuzu İnşallah Analı Babalı büyütür ve hayırlı bir evlat olmasını sağlar..

Bebekler için en iyi gıda maddesi hangisidir? Ek gıdalara nasıl geçilmelidir?

Anne sütü, bebeklerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir besin kaynağıdır. Bebeklerin sağlıklı beslenip gelişebilmesi için henüz anne sütünden daha değerli bir gıda maddesi üretilememiştir. Bu nedenle herhangi bir engel olmadığı takdirde bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilir.

Anne sütü ile beslenmenin bebekler için avantajları nelerdir?

Anne sütü ile beslenen bebekler diğerlerine göre daha hızlı gelişirler, zekâ düzeyleri daha ileri olur. Anne sütünün sindirimi diğer mamalara göre daha kolaydır. Bağırsakları çalıştırdığından kabızlık görülmez. Geceleri kesintisiz uyuyan bebeklerde bu dönemde büyüme hormonu daha düzenli salgılanır.

Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir?

Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması, anne ile bebek arasında yakın ilişki kurulması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşlar anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.

Emziren bir annenin aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et, balık, tavuk) tüketilmesi, bol meyve yenmesi ve meyve suları içilmesi gereklidir. Sebze çorbaları, domates suyu, ve zeytinyağlı yiyecekler beslenme uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yoğurt tüketilerek karşılanabilir. Bu konuda gerekirse bir diyet uzmanına danışılabilir.

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin ve miktarını artırır. Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.

Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemlerde ya da bebeğinizin sütünüzü tam olarak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak gereklidir. Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır. Bu bezler ne kadar iyi boşaltılırsa o kadar fazla salgı yaparlar. Ayrıca göğsünüze yapacağınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır. Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çoğunun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır!

Ada çayı ve maydonoz anne sütünü azaltır mı? Anne sütünü azaltan diğer faktörler nelerdir?

Yapılan çalışmalar ada çayını çok sık tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldığını göstermektedir. Ayrıca emziren annelerin aşırı tüketimden kaçınması gereken diğer baharat ve bitkiler aşağıda sayılmıştır:

Anne sütünü azaltan baharat ve bitkiler:

  • > Ada çayı
  • > Nane / Mentol
  • > Kekik
  • > Maydonoz
  • > Kara ceviz
  • > Civanperçemi
  • > Kuzu kulağı

Emziren annelerin acı baharatlardan, sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durması gerekmektedir. Bu tür maddeler anne sütü yoluyla bebeğinize geçebileceği gibi süt üretimini de olumsuz yönde etkileyecektir.